2018 Festival Schedule

Friday

5:30pm/ 7:30pm Music Jam and gathering of artists – South Side Exxon
10pm Dark in the Park, Night Photography Course. Learn longer time exposures. Pavilion $20, Jeb Schenck 307-921-8906

Saturday

Before the Big Horn Basin Folk Festival Opens
7:30am Pageant Days 5K Run / Walk – 10K Run – Hot Springs State Park
7:30am Master Gardeners Farmer’s Market – Bi Centennial Park – Downtown
10am Gift of the Waters Pageant Parade – Downtown Thermopolis
11am Shoshone Dancers – The Flagpole Downtown Thermopolis

Saturday

The Pavilion Stage

Live Music / Hear Me Now Storytelling Circle
Sponsored by the Wyoming Humanities Council, IMTour, Wyoming Independent Music Initiative and the National Endowment of the Arts
10am Pan Buffalo Steel Drum pre-festival show (Buffalo)
10:50am Welcome with David Romtvedt, Humanities Scholar (Buffalo)
11am “V”~ The Gypsy Cowbelle, music (Thermopolis)
12pm Memories from the Past: The Next Generation
Storytelling, Hot Springs Pioneer Association (Hot Springs County)
Ray Shaffer (Thermopolis)
Rick Hudson (Thermopolis)
Matt Brown (Thermopolis)
Carol Ann Barham (Thermopolis)
Terril Mills (Ten Sleep)
1:45pm Mike Hurwitz & The Aimless Drifters (Alta)
2:40pm Big Horn Basin Storytellers Guild
Michelle King (Basin)
Willie LeClair (Riverton)
Catherine Ringler (Clark)
Val Burgess (Sheridan)
“V” ~ The Gypsy Cowbelle (Thermopolis) (approximately at 3:30 or later)
Jeb Schenck (Thermopolis)
4:30pm The Fireants (Buffalo)
7:30pm (to start after pageant)
Ghost Stories at the Pavilion
Beware, some stories might frighten younger children.
Ghost of Hot Springs County Museum
Michelle King
Ray Shaffer
Monica Butler

Folk Master Craftsmen Tent

Sponsored by the Wyoming Arts Council and the National Endowment for the Arts
11am to 5pm Leane Linnell, Horsehair Hitching (Riverton)
Darrell & Koleton Lonebear, rawhide drum making (Fort Washakie)
Von Ringler, Ringler Custom Leather (Powell)
Wild West Rug Hookers, rug hooking and weaving (Cody)
Worland Wyoming Woodturners, woodturning (Thermopolis/Worland/Ten Sleep)
Russ Ferree & Ray Ferree, mountain man items (Thermopolis)
Gayle Phipps, textile demonstrations (Thermopolis)
Scheduled demonstrations in the Folk Master Craftsmen Tent
11am to 12pm Jennifer Taylor, goat soap making (Worland)
12pm to 2pm Hope Washakie Abeyta, Program about reservation life and traditions, (Riverton)
2pm to 5pm Stephanie Owens, polymer clay sculptures (Thermopolis)

On The Green

Sponsored by Pinnacle Bank and Las Fuentes
11am to 5pm David Osmundsen, Arrowhead Forge School of Blacksmithing (Buffalo)
Pete Weisbeck, antique wooden boat reproduction (Thermopolis)
Sherry Stottler, soft pastels painting demonstration (Worland)
Color Thermopolis Mural
10am Joe Moon, spray paint art demonstration (Thermopolis)
11:30am John Herrin, Roping hands on activity (Thermopolis)
12:30pm “V” ~ The Gypsy Cowbelle,  singalong with handmade instruments
2pm Darrell & Koleton Lonebear, drumming demonstration (Fort Washakie)
3pm to 4pm Mike Hurwitz, music demonstration, (Alta)

Kids Being Creative Art Activity Tent

Sponsored by Smoking Waters Art Guild
11am to 2pm Sun Fabric with Marcia Nelson & Deb Stewart
1pm to 4pm Owl Rock Painting with Cindy Clancy & Rita Bishop

Wyoming Authors Tent

Sponsored by Hot Springs County Friends of the Library and Hot Springs County Museum & Cultural Center
David Romtvedt, Humanities Scholar (Buffalo)
John Davis (Worland)
Darrah Perez (Fort Washakie)
6pm Gift of the Waters Pageant at the BIG SPRING – Hot Springs State Park

Sunday

The Pavilion Stage

Live Music / Hear Me Now Storytelling Circle
Sponsored by the Wyoming Humanities Council, IMTour, Wyoming Independent Music Initiative and the National Endowment of the Arts
9am Pan Buffalo Steel Drum presentation – at the Pavilion (Buffalo)
9:50am Welcome with David Romtvedt, Humanities Scholar (Buffalo)
10am Songbirds, music, (Thermopolis)
11am Memories from the Past: The Next Generation
Storytelling, Hot Springs Pioneer Association (Hot Springs County)
Rick Hudson (Thermopolis)
Louise Odde (Thermopolis)
Ray Shaffer (Thermopolis)
Terril Mills (Ten Sleep)
HR Micky White (Wind River Canyon)
12:40pm Hot Springs Dance Summer Intensive (Thermopolis)
1:10pm The Fireants (Buffalo)
2:10pm Big Horn Basin Storytellers Guild
Storytellers:
Michelle King (Basin)
Willie LeClair (Riverton)
Catherine Ringler (Clark)
Val Burgess (Sheridan)
3:40pm Mike Hurwitz & The Aimless Drifters (Alta)

Folk Master Craftsmen Tent

Sponsored by the Wyoming Arts Council and the National Endowment for the Arts
10:00am to 4:00pm Leane Linnell, Horsehair Hitching (Riverton)
Darrell & Koleton Lonebear, rawhide drum making (Fort Washakie)
Von Ringler, Ringler Custom Leather (Powell)
Wild West Rug Hookers, rug hooking and weaving (Cody)
Gayle Phipps, textile demonstrations (Thermopolis)
Mike Chimenti & Howard Palmer, basic fly tying (Thermopolis)
Russ Ferree & Ray Ferree, mountain man items, (Thermopolis)
Scheduled demonstrations in the Folk Master Craftsmen Tent
10am – 1pm Stephanie Owens, lampwork beads
1pm – 3pm Hope Washakie Abeyta, Program about reservation life and traditions, (Riverton)

On The Green

Sponsored by Pinnacle Bank and Las Fuentes
10am to 4pm David Osmundsen, Arrowhead Forge School of Blacksmithing (Buffalo)
Pete Weisbeck, antique wooden boat reproduction (Thermopolis)
Sherry Stottler, soft pastels (Worland)
Color Thermopolis Mural

Kids Being Creative Art Activity Tent

Sponsored by Smoking Waters Art Guild
10am to 1pm Andrea Linn, Lucet fork weaving (Thermopolis)
1pm to 3pm Sallie Wesaw & Friends, iris basket making (Thermopolis)
1pm to 3pm Kristen Stone & Kaitlynne Johansen, make a key chain (Thermopolis/Casper)

Wyoming Authors Tent

Sponsored by Hot Springs County Friends of the Library and Hot Springs County Museum & Cultural Center
David Romtvedt, Humanities Scholar (Buffalo)
John Davis (Worland)
Darrah Perez (Fort Washakie)
6pm Gift of the Waters Pageant at the BIG SPRING – Hot Springs State Park

Food fundraisers for both days

Kiwanis brats & burgers fundraiser, Saturday
Black Bear Catering festival fundraiser, Sunday
Food and drinks provided by other concessionaires
Fine Art and Folk Art Show and Sale, and Trading Post
Sponsored by Kiwanis International

Program Subject to Change